Jakie ptaki mogą zamieszkać w Twoim ogrodzie? Ptaki i ich gatunki.

Pędraki, gąsienice rolnic, turkucie podjadki czy larwy opuchlaków – to tylko wybrane szkodniki, które można spotkać w niemal każdym ogrodzie. Ich największymi wrogami – oprócz pająków czy jeży – są ptaki. Jeżeli zadbasz o ich obecność w przydomowym ogrodzie lub na działce, możesz być pewny, że liczebność insektów drastycznie spadnie. Zobacz, jakie ptaki mogą mieszkać w ogrodzie i jak przygotować dla nich miejsca do gniazdowania.
Jakie ptaki można spotkać w ogrodzie?
Jednym z najczęściej spotykanych ptaków jest sikorka. Sikorowate uwielbiają miejsca z drzewami i grzybami, gdzie można znaleźć schronienie i pożywienie. Chętnie zamieszkują w ogrodach, szczególnie jeżeli są tam budki lęgowe. Równie częstym gościem przydomowych terenów zielonych jest dzięcioł zielony oraz dzięcioł duży. Te majestatyczne ptaki uwielbiają ogrody, w których rosną stare drzewa, i chętnie wyjadają owady z kory. W okresie zimowym korzystają z karmników.
Na posesjach, na których występują żywopłoty lub krzewy, z pewnością pojawi się wróbel. Wróblowate chętnie wybierają miejsca z dostępem do wody i ochoczo korzystają z budek dla ptaków. Z kolei szpak preferuje ogrody z trawnikami, gdzie może szukać pokarmu i wyjadać owady. Jak widzisz, wszystkie ptaki upodobały sobie ogród jako swoje miejsce bytowania, dlatego warto zapewnić im odpowiednie warunki do osiedlenia się.

Budka dla ptaków – jak wybrać najlepszą?
Ptaki nie mają dużych wymagań co do siedliska. Przykładowo, szpak może zająć budkę lęgową na niemal każdej wysokości i zlokalizowaną w każdym punkcie ogrodu. Nie pogardzi zarówno budką wbitą w ziemię, jak i zawieszoną na drzewie. Niezależnie, jaki model wybierzesz, pamiętaj, aby powiesić ją wczesną wiosną, tak aby szpaki w najbliższej okolicy miały czas na jej zlokalizowanie. Jeżeli ptaków jest więcej, możesz zawiesić budki lęgowe w niedalekiej odległości, ale unikaj umieszczania ich na jednym drzewie. Szpaki, mimo że nie sprawiają problemów, mogą wchodzić w konflikty ze swoimi pobratymcami.
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli chodzi o budki lęgowe dla pliszek. Te introwertyczne ptaki preferują miejsca do gniazdowania położone w odludnych miejscach i na wysokości nieprzekraczającej 3 metrów. Doskonale czują się w gniazdach zlokalizowanych na budynkach czy altanach – ważne, aby budka dla ptaków była jak najmniej widoczna.
Gdzie najlepiej powiesić budki lęgowe?
Większość gatunków ptaków preferuje miejsca odizolowane od człowieka – im bardziej rozłożyste krzaki czy drzewa, tym większa szansa, że wprowadzą się do nich ostrożniejsze ptaki, takie jak dzięcioł czy wspomniana pliszka. Jeżeli w ogrodzie widujesz dużo sikor, pamiętaj, aby budki lęgowe nie były zawieszone zbyt blisko siebie. Sikorka jest bowiem bardzo terytorialnym ptakiem, który nie toleruje swoich pobratymców i często wchodzi w konflikty. Nie ma przy tym większych wymogów, jeżeli chodzi o samą lokalizację – może mieszkać zarówno w budkach zlokalizowanych na słupie, jak i latarni czy nawet znaku drogowym.


Dlaczego warto mieć ptaki w ogrodzie?
Poruszając temat ptaków w ogrodzie, większość ornitologów skupia się na kwestii zwalczania szkodników. Tak jak wspomnieliśmy, sikorka, dzięcioł czy szpak, żywią się insektami, a ich obecność pomaga kontrolować populację owadów. Warto jednak zaznaczyć, że inwestycja w budki lęgowe dla ptaków, niesie za sobą znacznie więcej korzyści. Istotnymi zaletami są wzbogacenie ekosystemu oraz stworzenie przyjemnej atmosfery w ogrodzie. Ptaki sprawiają, że przydomowa przestrzeń jest miejscem, które kojarzy się z relaksem i przyjemnością. Nawet jedna budka dla ptaków może sprawić, że cichy ogród stanie się miejscem, w którym chce się przebywać.
Pamiętaj, że budka lęgowa powinna być dostosowana do potrzeb konkretnych gatunków ptaków i wykonana z naturalnych materiałów – bez dodatku lakieru i innych toksycznych substancji. W naszej ofercie znajdziesz kilka modeli budek w przystępnych cenach, które z powodzeniem powiesisz na płocie lub drzewie w swoim ogrodzie.