Jak stworzyć ekologiczny ogród: pomysły na kompostowanie, oszczędzanie wody i wybór roślin

Ekologiczne ogrodnictwo to trend, który zatacza coraz szersze kręgi. Właściciele domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych, a nawet posiadacze balkonów czy tarasów, szukają preparatów stymulujących wzrost roślin, których działanie nie wpływa na środowisko naturalne. Zobacz, jak stworzyć ogród, który zachwyca bujną roślinnością, a przy tym jest tani w utrzymaniu i zaaranżowany w duchu eko.

Jak stworzyć ogród ekologiczny? Wybór roślin ma znaczenie!

Podstawą każdego ogrodu są rośliny. Wybieraj gatunki rodzime, które są przystosowane do wzrostu w klimacie umiarkowanym i odporne na choroby i szkodniki. Stawiaj przy tym na różnorodność – wysadzaj drzewa, krzewy, byliny i rośliny jednoroczne. Zastosowanie tej techniki ogrodniczej pozwoli stworzyć różnorodny ekosystem, który jest w pełni przyjazny dla zapylaczy.
Jak zatem powinien wyglądać ogród dla owadów zapylających? Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć roślin miododajnych, takich jak lawenda czy jeżówka, które przyciągają trzmiele, motyle czy pszczoły. Lawenda jest przy okazji skutecznym odstraszaczem na szkodliwe insekty, które podgryzają rośliny i przyczyniają się do ich zainfekowania. Jeżeli chcesz podjąć bardziej zintensyfikowane działania na korzyść zapylaczy, możesz postawić domki dla owadów, w których schronienie znajdą dzikie pszczoły, biedronki oraz inne pożyteczne insekty.
A skoro o domkach dla owadów mowa, warto wspomnieć także o budkach dla ptaków. Takie miejsca do gniazdowania przyciągną sikorki, wróble i mazurki, dzięki czemu Twój ogród stanie się jeszcze bardziej harmonijną i proekologiczną przestrzenią.

Naturalne nawozy do ogrodu i ochrona przed szkodnikami

Aby wzrost roślin był bujny i niezakłócony, musisz zadbać o ich regularne nawożenie. Zamiast stosować sztuczne nawozy postaw na naturalny kompost. Ekologiczne zarządzanie ogrodem wymaga inwestycji w kompostownik. Możesz go zakupić albo wykonać samodzielnie, np. z użyciem drewnianych palet. Do takiego zbiornika możesz wrzucać odpadki kuchenne (bez mięsa, tłuszczu, skorupek jaj i nadgniłych odpadów), liście, trawy i inne resztki roślinne.
Równie ważną kwestią jest naturalna ochrona przed szkodnikami. Nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin – posadź rośliny, które same w sobie pełnią rolę odstraszaczy, takie jak czosnek czy lawenda. Możesz je posadzić blisko kwiatów i krzewów, które są bardziej podatne na ataki pasożytów.

Systemy nawadniania ogrodu – czy warto zainwestować?

Oszczędzanie wody to priorytet dla wszystkich osób, które wiedzą, jak bardzo obciążone przez działalność człowieka jest środowisko naturalne. Sposobem na racjonalne zarządzanie zasobami jest zbieranie deszczówki. Instalując specjalne zbiorniki na opady deszczu, otrzymujesz dostęp do darmowej wody, którą możesz wykorzystać do podlewania roślin lub wykonywania innych prac ogrodowych. W suchych okresach bardzo pomocne mogą okazać się energooszczędne systemy nawadniania ogrodu. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre rośliny, takie jak sukulenty, lawenda czy trawy ozdobne, są bardzo odporne na suszę, dlatego poradzą sobie nawet w dłuższych okresach bez podlewania.

Nowy projekt (42)

Efektowny ogród bez wysiłku? To możliwe!

Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych decyduje się na założenie łąki kwietnej w ogrodzie. To bardzo efektowny, a przy tym mało wymagający, sposób aranżacji ogrodu. Dzięki ograniczeniu stref koszenia, lub całkowitej rezygnacji z koszenia trawnika, rośliny mają więcej czasu na wzrost i kwitnienie, co przyciąga owady i poprawia bioróżnorodność.

Podsumowanie

Założenie i utrzymanie ogrodu nie musi być trudne. Jeżeli chcesz stworzyć atrakcyjną przestrzeń przydomową, musisz jednak zapoznać się z podstawowymi założeniami ekologicznego ogrodnictwa. Nie wszystkie rośliny sprawdzą się w polskim klimacie, dlatego przed wyborem konkretnych gatunków kwiatów i krzewów dokładnie sprawdź ich wymagania glebowe.

Nowy projekt (39)