Masz wolną przestrzeń na tarasie lub balkonie? A może do Twojego domu lub mieszkania przylega niewielki ogródek, który chciałbyś efektownie zaaranżować? Zobacz, jak zaprojektować przestrzeń na balkonie lub w ogrodzie, aby stanowiła estetyczne dopełnienie nieruchomości.
Jak zaprojektować mały ogród?
Bez względu na to, czy masz do dyspozycji kilka, czy kilkanaście metrów kwadratowych, pierwszym etapem działań powinno być wyznaczenie stref. Zastanów się, czego oczekujesz po swoim ogrodzie. Czy zależy Ci na stworzeniu przestrzeni, w której będziesz mógł odpoczywać po ciężkim dniu pracy, czy też stawiasz na walory dekoracyjne? Nawet w małym ogrodzie można wydzielić miejsce do zabaw dla dzieci, strefę relaksu czy miejsce na grilla. Jeżeli dysponujesz naprawdę niewielką przestrzenią, możesz postawić na trawnik z rolki lub mikrokoniczyny i zrezygnować z dodatkowych nasadzeń.

Mały ogród na balkonie – od czego zacząć?
Nawet niewielki balkon może stać się zieloną oazą, o ile wykorzystasz jego potencjał. W pierwszej kolejności ustal jego orientacją. Musisz wiedzieć, przez ile godzin dziennie jest oświetlony przez słońce. Niektóre gatunki roślin potrzebują do wzrostu pełnego słońca, podczas gdy inne wolą cień. Równie ważną kwestią są warunki wietrzne. Balkony i tarasy, usytuowane na wyższych piętrach, są bardziej narażone na wiatr, dlatego rośliny powinny być odporne na trudne warunki wzrostu. Kiedy już ustalisz te kwestie, przejdź do planu zagospodarowania przestrzeni. Rozważ, ile miejsca chcesz przeznaczyć na ustawienie roślin doniczkowych, a ile na meble i pozostałe elementy wyposażenia.
Wydłużenie kanału wlotowego dla budki lęgowej
Innym skutecznym sposobem, w przypadku małych budek dla ptaków jest zastosowanie rurki, która przedłuża otwór wlotowy i uniemożliwia przedostanie się drapieżników do środka. Okrągły w przekroju przedłużacz jest śliski, przez co zwierzę nie będzie mogło się w nim poruszać. Jeżeli dysponujesz materiałami w postaci rur PVC lub blachy ocynkowanej możesz wykonać taką rurkę samodzielnie. W środku rury należy umieścić listwę, która ułatwi ptakom przedostanie się do wnętrza budki lęgowej. W zależności od tego, dla jakiego ptaka przeznaczona jest budka (sikora, wróbel, szpak czy jeżyk) długość przedłużacza może się różnić. Z obserwacji wynika, że zastosowanie przedłużacza dobrze sprawdza się w przypadku budek lęgowych zamontowanych z myślą o puszczyku.


Jakie rośliny doniczkowe wybrać na balkon lub do małego ogrodu?
Wybór roślin doniczkowych zależy od Twoich preferencji oraz warunków, w których rośliny będą wzrastać. Bezpiecznym wyborem na balkon i do małego ogrody są pelargonie i surfinie, które efektownie kwitną i sprawiają, że kompozycja ogrodowa jest bardzo kolorowa i efektowna. W minimalistycznych przestrzeniach sprawdzą się natomiast sukulenty i kaktusy. To doskonały wybór do mocno nasłonecznionych miejscówek. Poza tym takie rośliny doniczkowe są wyjątkowo łatwe w uprawie i poradzą sobie nawet przy dłuższych okresach suszy.
Rośliny doniczkowe na balkonie i w ogrodzie – gdzie umieścić?
Jeżeli przestrzeń przy Twoim domu lub miejsce na balkonie jest znacznie ograniczone wykorzystaj potencjał ścian. Możesz, np. zamontować półki, wiszące donice czy kraty, na których umieścisz doniczki lub pnący bluszcz. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzisz przestrzeń, ale także efektownie udekorujesz elewacje. Półki można wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do ekspozycji roślin doniczkowych, ale także ustawienia książek czy dekoracji. To bardzo ciekawy sposób na wykorzystanie przestrzeni balkonowej, dzięki któremu zachowasz spójność aranżacyjną balkonu i wnętrza.


Donice dla roślin ogrodowych – jakie wybrać?
Istotnym elementem aranżacji ogrodu lub balkonu jest ustawienie donic. Rynkowa oferta obejmuje szeroki wybór donic, które można zawiesić na barierkach lub umieścić na kilku poziomach. Tworzenie wielopoziomowej konstrukcji jest szczególnie korzystne na tarasach oraz w przypadku aranżacji przestrzeni z roślinami pnącymi. Osoby, które obawiają się, że zapomną o regularnym nawadnianiu roślin, często decydują się na donice samonawadniające, które pomagają utrzymać wilgotność gleby.
Wykorzystaj przestrzeń mądrze – funkcjonalne projekty
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej czy balkonu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Mały ogród może pełnić funkcję strefy relaksu lub cieszyć oko zielonymi dekoracjami. Dużą popularnością cieszą się też projekty z wydzielonymi strefami ziołowymi lub warzywnymi. Pamiętaj przy tym, że ogród powinien robić wrażenie przez cały rok – nie tylko wiosną i latem. Aby podkreślić jego estetyczny wygląd, możesz zastosować lampki solarne, ustawić składane meble czy postawić na sztuczną trawę czy kamienne płytki.
