Dlaczego warto mieć czujnik czadu w domu: kluczowe informacje o bezpieczeństwie

Według danych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku każdego roku w Polsce ponad 100 osób umiera z powodu przypadkowego zatrucia czadem, a kilka razy więcej ulega zatruciu, które wymaga hospitalizacji. Potencjalnymi źródłami czadu są kominki gazowe, piece węglowe czy podgrzewacze wody. Wiele urządzeń może emitować czad, dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń oraz stosowanie urządzeń, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Takim urządzeniem jest czujnik dymu i czadu. Sprawdź, w jaki sposób działa i dlaczego warto w niego zainwestować.

Czujnik dymu czy detektor gazu – a może dwa w jednym?

Czujniki czadu i dymu to urządzenia zaprojektowane do wykrywania niebezpiecznych poziomów tlenku węgla i dymu w powietrzu. Rynkowa oferta jest bardzo bogata i obejmuje m.in. czujniki na baterie, zasilane z sieci oraz inteligentne detektory stosowane w systemach typu smart home. Dużą popularnością wśród klientów cieszy się również czujnik dymu i gazu – urządzenie, które łączy funkcję wykrywania tlenku węgla i gazu. Po wykryciu podwyższonego poziomu CO w powietrzu detektor aktywuje alarm dźwiękowy o wysokim natężeniu oraz alarm optyczny. Na szczególną uwagę zasługuje czułość urządzenia, która wynosi 0.1%-9.9% db/m. Dzięki takiemu zabezpieczeniu będziesz mógł spać spokojnie – nawet jeżeli do wycieku gazu dojdzie w środku nocy, głośny alarm przebudzi Cię z najmocniejszego snu.

Dlaczego warto zainstalować czujnik dymu i czadu?

Czujnik czadu to urządzenie, które chroni przed zatruciem, ale także ostrzega przed pożarem. Wczesne ostrzeżenie umożliwia szybszą ewakuację i zwiększa efektywność akcji ratowniczej. Wiedząc, że w domu zainstalowany jest czujnik gazu, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojej rodziny. Urządzenie może uratować życie, dając dodatkowy czas na reakcję, a także ograniczyć skalę zniszczeń. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki, jeżeli właściciel nieruchomości posiada dodatkowe systemy zabezpieczające przed pożarem, takie jak czujnik dymu i gazu w jednym zainstalowany na każdej kondygnacji budynku.
Warto przy tym zaznaczyć, że nowoczesne detektory, wykrywające czad, są proste w montażu i można je zainstalować samodzielnie. Modele bateryjne działają co najmniej kilka miesięcy bez zmiany baterii – są tanie w eksploatacji, a ich cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Nowoczesne modele posiadają dodatkowy wyświetlacz LCD, który ułatwia kontrolę stężenia toksycznych związków i uzupełnia system alarmowy.

Czad – wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Sama instalacja czujnika czadu, nie wystarczy, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo domowników. Zobacz, co możesz zrobić, aby uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla:

– Zainstaluj co najmniej jeden czujnik czadu, a najlepiej – czujnik dymu i czadu, na każdym piętrze domu i w pobliżu sypialni.
– Sprawdzaj każdy czujnik czadu co tydzień, aby upewnić się, że działa poprawie i nie wyświetla kodów błędów.
– Wymieniaj czujnik czadu średnio co pięć lat – producenci stosują coraz to nowsze rozwiązania technologicznie, dzięki czemu detektory mogą szybciej wykryć obecność szkodliwego związku.
– Co roku wykonuj przeglądy urządzeń grzewczych, aby upewnić się, że działają prawidłowo.
– Regularnie czyść i sprawdzaj kominki pod kątem nagromadzonych pozostałości po spalaniu.
– Nie zostawiaj w garażu samochodu z włączonym silnikiem. Pojazdy uwalniają tlenek węgla podczas spalania paliwa.
– Nie używaj urządzeń ogrodowych w zamkniętym garażu czy szopie – wszelkie prace konserwacyjne sprzętu i narzędzi należy wykonywać w miejscu z otwartą wentylacją.

Instalując czujnik dymu i czadu, oraz stosując się do naszych wskazówek, możesz mieć pewność, że nie grozi Ci niebezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, aby inwestować w urządzenia wysokiej klasy i posiadające stosowne atesty, które potwierdzają wysoką jakość ich wykonania. Koniecznie sprawdź nasze czujniki dymu i wybierz model, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.